Akşam ana haber bülteninde spiker en diksiyonik haliyle, yaklaşan Ramazan ayı sebebiyle fırınların denetlenmesiyle ilgili haberi okumaya başlıyor. Şimdi anlamadığım nokta şu: Ramazan ayında pide yapan bu fırınlar, kalan on bir ayda da ekmek yapıyorlar değil mi? Yani ekmeğimizin ne kadar sağlıklı olduğunun bir önemi yok; pidemize bir şey olmasın diye mi düşünülüyor?

Görüntüler üzerinden devam edelim istiyorum.Yer Şişli Belediye sınırları içinde bir fırın. Denetleyen Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül , zabıtalar, sağlık ekipleri ve bol miktarda kameraman. Fırında çalışanlar ya gelineceğinden haberdar oldukları için ya da gerçekten bu işi kuralına uygun yaptıkları için bone ve önlük giymişler, şaşkın şaşkın fırını dolduran kalabalığı izliyorlar. Denetleme heyeti ise takım elbise kravat ciddiyetinde kameralara gülümsemekle meşguller.

Eee oraya kadar gelinmiş o zaman denetleme yapmak gerek… de nasıl olacak o iş? Hemen en yakındaki hamur lokmasına el uzatıyor sayın belediye başkanı. Hahhh şöyle eliyle bir güzel tartıyor.Haydi onu bırakıp diğer lokmayı tartıyor aynı şekilde. Her tarafı aynı dikkate kontrol ediyorlar, mıncıklanmadık hamur bırakmıyor neredeyse. Kirli ayakkabılarıyla peşlerinde bir kameraman bulutuyla basılmadık nokta kalmıyor. Sonra kameralara dönüp anlatıyorlar ne yaptıklarını; neden buna gerek gördüklerini… Sonra öksürük tutuyor sayın başkanı ve avcunun içine öksürüyor bir boğaz dolusu. Sonra aynı eliyle pişmiş bir ekmeği kameralara gösterip, yıllardır istenildiği şekilde kese kağıdına girince ne kadar sağlıklı olacağını anlatıyor.

Muhtemelen balgam parçalarına bulanmış ekmeği işi bitince diğerlerinin yanına usulca bırakıyor ; bakalım piyango hangi talihli vatandaşa vuracak? Ne de olsa her gün belediye başkanı balgamıyla karşılaşamıyoruz. Belki de aynı eliyle fırın sahibinin elini sıkıp temizlik kurallarına daha fazla uyması gerektiğiyle ilgili uyarıyor tatlı sert. Kameralara Ramazan ayı boyunca denetlemelerin devam edeceğini , vatandaşların en ufak bir kaygıya kapılmadan pidelerini afiyetle yiyebileceklerini söyleyerek yeni bir fırına daha temizlik kurallarını öğretmek üzere doğru yola koyuluyorlar…

Fotoğraf Şişli Belediye Başkanlığı’nın Facebook hesabından alınmıştır.